Edge Modern Minimalist Double-Linear Metal Pendant Light, Brown
Regular Price
€129.99
Sale Price
€129.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The lamp is made of metal, durable and corrosion-resistant, silicone lampshade shell, high-temperature resistance, and is easy to clean.
- Two brown linear lamp body is simple and beautiful.
- Strong and stable pendant wire, very safe, soft light, not blinding.
- Modern minimalist style can be suitable for many decoration styles, such as living room, dining room, bedroom, etc.
| Type | Pendant Light |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Living Room, Bedroom |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | No |
Power Info
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | No |
| Light Source | 3000/4500/6000K |
| Number of Bulb | No |
| Voltage (V) | 110V - 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 56W:16W 76CM:24W 96CM:32W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Acrylic |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Acrylic |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 56CM:1.76(lb) 76CM:1.98(lb) 96CM:3(lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.37inch |
| Overall Height (Hanging) | No |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 39.37inch |
| Body Length (inch) | 56cm:22inch 76CM:29.9inch 96CM:38inch |
| Body Width (inch) | 5.9inch |
Included Components
| 1* Pendant Light |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/