Edge Minimalist Linear Metal Pendant Light,White
Regular Price
€429.99
Sale Price
€429.99
Regular Price
€0.00
Product description
Product reviews
- The pendant light is made of high-quality metal, ensuring excellent quality and durability, providing you with a reliable lighting solution.
- The pendant light features a tubular design, combining simplicity with a sense of design, creating a unique lighting effect and adding a touch of modernity and style to the space.
- Suitable for various places such as living rooms, dining rooms, and bedrooms, providing a modern minimalist style of lighting decoration, showcasing a simple and enduring aesthetic.
- With a modern minimalist style as the main theme, the pendant light design is refined and minimalistic, filled with a sense of design, delivering a clean and stylish lighting experience to the space.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Edge |
| Suggested Space Fit | Dinning Room; Living Room |
| Suggested Room Size | 10-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | SMD |
| Number of Bulb | Led Strip Warm/Natural/White Led For Choose |
| Voltage (V) | 110V-240V According To Your Country |
| Maximum Wattage(W) | 8w/10w |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 4kg/5kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | 80*10*6CM/100*10*6cm |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance. We recommend that you'd better let a professional electrician install it. | |