Mirza pendant lights, gold, ∅38CM
Regular Price
€169.99
Sale Price
€169.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
Mirza is a beautifully distorted wall light in a contemporary copper finish and matching ceiling rose. This pendant light emits an attractive, slightly hallucinogenic light, creating a mesmerising hot-blown glass melting effect when switched on and a mirrored effect when switched off. it emits an attractive, slightly hallucinogenic light. Melt pendant lights are available in copper, chrome, smoke grey and gold.
Light information
| Type | Pendant lights |
| style | Mirza |
| Recommended space requirements | Bedroom;Dining room;Living room |
| Suggested room size | 5-10m² |
| Indoor or outdoor use | Indoor use area |
| Dimmable | No |
| Intelligently activated | No |
| Assembly required | Yes |
Light bulb information
| Lamp type | LED |
| Lamp base | E27 |
| Light source | wire |
| Number of bulbs | 1 warm white LED included |
| Voltage (V) | 220V |
| Maximum wattage (W) | 10W |
material
| Main material | Metal+Acrylic |
| Material of the bracket | metal |
| Umbrella material | Acrylic |
Weights&Dimensions
| Product Weight (lb) | 2.2lbs/2.4lbs/3.5lbs |
| Chain/Cord Length (inches) | 59 inches |
| Total height (hanging) | 78 inches |
| Chain/cord adjustable or not | Yes |
| Body height - top to bottom (inches) | 7.9 inch/11 inch/15 inch |
| Body Length (inches) | 7.9 inch/11 inch/15 inch |
| Body Width (inches) | 7.9 inch/11 inch/15 inch |
Notice
| The size is measured manually, there will be an error of 1-3 cm. Due to the light difference, slight chromatic aberration may occur. We appreciate your understanding in advance. We recommend that you have the installation carried out by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/