Cairns Mordern Pendant Light, Metal Black/White Dinning Room
Regular Price
€229.99
Sale Price
€229.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Sleek Design: Modern pendant light featuring a stylish black/white metal finish.
- Dining Room Elegance: Enhance your dining space with a touch of contemporary sophistication.
- Ambient Illumination: Provides functional lighting while adding a trendy aesthetic to the room.
- Versatile Style: The black/white color combination complements various interior design themes.
- Chic Atmosphere: Elevate your dining experience with this sleek and modern lighting fixture.

| Light Information | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Cairns |
| Suggested Space Fit | Living Room; Dinning Room; Study Room |
| Suggested Room Size | 12-15m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | D30:E12/ D47:E26 |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | 1 pc Warm White Bulb Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 7W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 4.4lbs/8.8lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | 39.4 inches |
| Overall Height (Hanging) | 45.3 inches/48.6 inches |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 5.9 inches/ 9.3 inches |
| Body Length (inch) | 11.8 inches/18.5 inches |
| Body Width (inch) | 11.8 inches/18.5 inches |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/