Cairns Pendant Light, 2 Colors, 13.7"/17.7"/23.6"
Regular Price
€359.99
Sale Price
€359.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- Made of metal and high density polysyrene. The metal fixture of high-quality metal is safe and stable, anti-rust and anti-corrosion. The high density polysyrene lampshade, using hand-molded manufacturing process, durable and long life.
- The unique pendant light with gray and brown. Looks like a work of art, giving the space a calming vibe.
- A Japanese Wabi Sabi style lamp. It advocates seeing minimalist life aesthetics in a calm space.
- Without LED. The bulb base is E26, you can buy different light sources according to your preferences, and it is easy to install.
- The modern pendant light with dome, it fits well in any modern room, which including living room, dinning room, bedroom, bedside, etc.
| Product Info | |
| Type | Pendant Light |
| Style | Cairns |
| Suggested Space Fit | Living Room、Bedroom、Dining Room |
| Suggested Room Size | 6㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | / |
| Light colors | / |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 100-240V |
| Maximum Wattage(W) | 40W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | High Density Polyethylene+Metal |
| Fixture Product Material | High Density Polyethylene |
| Shade Product Material | Metal |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 9kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | No |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant Light Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding in advance. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/