Blair Modern Metal/Acrylic Wall Lamp, 2 Style
Regular Price
€199.99
Sale Price
€199.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The modern wall lamp made of metal and acrylic. The lamp body is sturdy, the lampshade has high transmittance, and the light is soft and not harsh.
- There are two styles to choose from, each with its own characteristics. Create a light and luxurious decorative effect for the room.
- The light emits soft light through the shade, creating a good atmosphere for reading, studying and working. Suitable for living room, bedroom, etc.
| Product Info | |
| Type | Wall Lighting |
| Style | Modern |
| Suggested Space Fit | Bedroom, bedside, aisle, living room |
| Suggested Room Size | 5-10㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Lighting |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | No |
| Power Info | |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | / |
| Light Source | 3000/6000K |
| Number of Bulb | / |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 6W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal |
| Fixture Product Material | Aluminum |
| Shade Product Material | Acrylic |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight (lb) | 2.2(lb) |
| Chain/Cord Length (inch) | / |
| Overall Height (Hanging) | / |
| Chain/Cord Adjustable or Not | / |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | A:6.49inch B:7.28inch |
| Body Length (inch) | A:11inch B:13inch |
| Body Width (inch) | A:4.33inch B:4.33inch |
| Included Components | |
| 1* Wall Lighting | |
| Note | |
|
Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement.
The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor.
Your understanding is appreciated.
It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician.
|
|
You Might Also Like
Mid-Century Semi-Circle Stone Wall Lamp
Regular Price
€175.00
Sale Price
€175.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalist Stone and Wood Wall Lamp
Regular Price
€179.00
Sale Price
€179.00
Regular Price
€0.00
/
Mireille Modern Rustic Pivot Wall Lamp
Regular Price
€234.00
Sale Price
€234.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Textured Cata Stone Wall Lamp
Regular Price
€277.00
Sale Price
€277.00
Regular Price
€0.00
/
Vintage Textured Wood Wall Lamp
Regular Price
€185.00
Sale Price
€185.00
Regular Price
€0.00
/
Round Natural Stone LED Wall Light
Regular Price
€176.00
Sale Price
€176.00
Regular Price
€0.00
/
Yellow Travertine Disc Base Wall Lamp
Regular Price
€165.00
Sale Price
€165.00
Regular Price
€0.00
/
Wabi-sabi textured stone wall lamp
Regular Price
€176.00
Sale Price
€176.00
Regular Price
€0.00
/
Contemporary Resin Round Marble Wall Light
Regular Price
€180.00
Sale Price
€180.00
Regular Price
€0.00
/
Polished Brass Lumina Outdoor Wall Lamp
Regular Price
€449.00
Sale Price
€449.00
Regular Price
€0.00
/
Universal Ava Brass Wall Light
Regular Price
€212.00
Sale Price
€212.00
Regular Price
€0.00
/
Brass and Alabaster Round Wall Light
Regular Price
€251.00
Sale Price
€251.00
Regular Price
€0.00
/
Modern Vertical Alabaster Wall Sconce
Regular Price
€260.00
Sale Price
€260.00
Regular Price
€0.00
/
Yellow Oval Travertine Wall Sconce
Regular Price
€261.00
Sale Price
€261.00
Regular Price
€0.00
/
Candied Haws Wall Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/