Bella Modern Flower Fabric Pendant Light, Bedroom, White
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- A masterpiece predominantly fashioned from exquisite fabric that is as soft as a whisper and light as a dream. This remarkable choice of material not only adds a touch of luxury to your space but also ensures that the light exudes a soft and inviting glow, creating an atmosphere of pure relaxation.
- Choose Your Ambiance Our pendant light is available in a pristine white, perfectly complementing the tranquil ambiance it creates. This versatile color effortlessly adapts to any decor style, offering a timeless and elegant addition to your living space.
- But the magic doesn't stop there. With the choice of two distinct light colors—cool and warm—you have the power to set the mood to match your desires. Illuminate your bedroom with the romantic warmth of a cozy evening or infuse your dining room with the refreshing coolness of a bright morning.
- Look at the pendant light's beautiful shape - it looks like a delicate, white flower that is fully open. This fun and creative shape brings a little bit of nature and makes you feel calm and romantic. Every small part of the flower is made with care, creating a beautiful and calming picture.
- This pendant light can be used in different rooms and spaces to add beauty. Change your bedroom to a romantic place, make your dining room cozy for intimate get-togethers, or add elegance and warmth to your living room. It can be used in many different situations because it can easily adjust to them.

| Product Info | |
| Fixture Design: | Modern |
| Number of Lights: | 1 |
| Primary Product Material: | Fabric |
| Shade Included: | Yes |
| Base Type: | E26 |
| Voltage: | 110V-240V |
| Maximum Wattage: | 16W |
| Power Source: | Hardwired |
| Smart Enabled: | No |
| Dry, Damp or Wet Location Listed: | Dry |
| Integrated LED: | No |
| Dimmable: | No |
| Occasion: | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Bulb Included: | Yes |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight: | 4.5 lbs |
| Adjustable Hanging Length: | 59.1 inches |
| Overall Height (Hanging): | 74 inches |
| Body Height - Top to Bottom: | 15 inches |
| Body Width - Side to Side: | 26.8 inches |
| Included Components | |
| 1* Pendant lamp with bulb | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/