Avi Modern Metal/Glass Creative Children Bedroom Pendant Light Adjustable
Regular Price
€399.99
Sale Price
€399.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- This lamp is mainly made of a metal body and milk glass shade, which is durable and has a long service life.
- There are three different colors to match the lamp body, fashionable and high-class, the light is soft and not harsh, and eyes protection.
- The combination of a long linear lamp body and bulb looks very designed.
- Modern style design is a good decision to install in your child's bedroom.
Light Information
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Avi |
| Suggested Space Fit | Living Room;Bed Room;Dinning Room |
| Suggested Room Size | 10-15m² |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
Power Info
| Bulb Type | Led |
| Bulb Base | G9 |
| Light Source | Hardwired |
| Number of Bulb | 6pcs Warm White Bulbs Include |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 42W |
Product Material
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
Product Measurements & Weights
| Product Weight (lb) | 4.6 lbs |
| Chain/Cord Length (inch) | 19.7 inches |
| Overall Height (Hanging) | 49 inches |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Body Height - Top to Bottom (inch) | 27.6 inches |
| Body Length (inch) | 23.6 inches |
| Body Width (inch) | 23.6 inches |
Note
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/