Alessio Vintage Hemispherical Glass Pendant Light, Black
Regular Price
€289.99
Sale Price
€289.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The pendant light is crafted with glass and metal, with the glass material providing transparency and the metal material offering stability and durability.
- The pendant light features a black lamp frame and a transparent glass lampshade, creating a minimalist and modern ambiance.
- The pendant light features a black lamp frame and a transparent glass lampshade, creating a minimalist and modern ambiance.
- The pendant lamp adopts a hemispherical design, adopts a transparent glass lampshade, and is paired with a black lamp holder, resulting in a simple and vintage appearance.
- Ideal for spaces such as living rooms and dining rooms, the pendant light provides a modernist minimalist style of lighting decoration that is clean, enduring, and filled with design sensibility.
- Characterized by a Vintage style, the pendant light exhibits a sleek and exquisite design. The combination of glass and metal embodies a fashionable, elegant, and unique aesthetic.
| Product Info | |
| Type | Pendant light |
| Style | Alessio |
| Suggested Space Fit | Living Room, Dining Room, Study, Bedroom |
| Suggested Room Size | 6㎡-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Light colors | Warm Light |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulb | 1 |
| Voltage (V) | 110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 8W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Glass + Metal |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 4.7kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Images |
| Included Components | |
| 1* Pendant light Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding in advance. It's recommended that the installation of the lamp is performed by a professional electrician. | |
You Might Also Like
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Skye Sleek Pendant Light In Minimalist Design
Regular Price
€342.00
Sale Price
€342.00
Regular Price
€0.00
/
Momento Modern Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€215.00
Sale Price
€215.00
Regular Price
€0.00
/
Cetra Acrylic Aluminum Metal Pendant Light
Regular Price
€399.00
Sale Price
€399.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant LS185 Handmade Glass Pendant Lamp
Regular Price
€148.00
Sale Price
€148.00
Regular Price
€0.00
/
Rustic Rice Paper 24N Minimalist Pendant Light
Regular Price
€255.00
Sale Price
€255.00
Regular Price
€0.00
/
Beautiful Pebble Glass Indoor Pendant Lamp
Regular Price
€240.00
Sale Price
€240.00
Regular Price
€0.00
/
Navicula Functional Pendant Light For Dining Room
Regular Price
€245.00
Sale Price
€245.00
Regular Price
€0.00
/
Ballet Versatile Pendant Lamp For Dining Room
Regular Price
€325.00
Sale Price
€325.00
Regular Price
€0.00
/
Montera Decorative Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€250.00
Sale Price
€250.00
Regular Price
€0.00
/
Brass French Pendant Light For Kitchen
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Creative Alohi Chrome Orange Pendant Light
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Elegant Huan Sleek Pendant Lamp
Regular Price
€135.00
Sale Price
€135.00
Regular Price
€0.00
/
Kolorit Vintage Metal Pendant Lamp
Regular Price
€162.00
Sale Price
€162.00
Regular Price
€0.00
/
Trendy Metal Glass Pendant Lamp
Regular Price
€169.00
Sale Price
€169.00
Regular Price
€0.00
/