Alessio Retro Candle Wall Lamp/Black Chandelier for Living Room, Dining Room
Regular Price
€119.99
Sale Price
€119.99
Regular Price
€0.00
/
Product description
Product reviews
- The black metal pendant light has two installation styles: a wall lamp and a chandelier. And the black metal pendant light package includes a bulb.
- The black chandelier made of high-quality metal and glass is anti-fade, anti-rust, anti-corrosion, and easy to clean and maintain.
- The lampshade of a retro chandelier made of glass can ensure its good light transmission and brightness and it can effortlessly light up the room.
- The matte black premium texture of this black wall lamp can perfectly match with living room, bedroom, dining room, study room, and ant rooms.
| Product Info | |
| Type | Pendant Lamp |
| Style | Alessio |
| Suggested Space Fit | Dining room; Living Room |
| Suggested Room Size | 5-15㎡ |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Dimmable | No |
| Smart Enabled | No |
| Need Assembly | Yes |
| IP Rate | IP20 |
| Power Source | Hardwired |
| Power Info | |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulb | 1/2/6/8/10 |
| Voltage (V) | 110-110V-240V |
| Maximum Wattage(W) | 1W/2W/6W/8W/10W |
| Product Material | |
| Primary Product Material | Metal+Glass |
| Fixture Product Material | Metal |
| Shade Product Material | Glass |
| Product Measurements & Weights | |
| Product Weight | 1kg/2kg/3kg/4kg |
| Chain/Cord Adjustable or Not | Yes |
| Size | See Image |
| Included Components | |
| 1*Pendant Lamp Set | |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. We appreciate your understanding In advance, we recommend that you'd better let a professional electrician install it | |
You Might Also Like
Rustic Vintage Cecil Chandelier
Regular Price
€780.00
Sale Price
€780.00
Regular Price
€0.00
/
Caleb Vintage-Style Outdoor Lantern Pendant Light
Regular Price
€890.00
Sale Price
€890.00
Regular Price
€0.00
/
Dorsey Round 6-Light Chandelier
Regular Price
€1,680.00
Sale Price
€1,680.00
Regular Price
€0.00
/
Gold Circular Textured Glass Chandelier
Regular Price
€2,980.00
Sale Price
€2,980.00
Regular Price
€0.00
/
Black Metal Ring Chandelier with Cone Shades
Regular Price
€860.00
Sale Price
€860.00
Regular Price
€0.00
/
Globen Lighting Industrial Chandelier
Regular Price
€1,350.00
Sale Price
€1,350.00
Regular Price
€0.00
/
Nordlux Franca Chandelier (4 lights)
Regular Price
€680.00
Sale Price
€680.00
Regular Price
€0.00
/
Amber Murano Glass Round Chandelier
Regular Price
€3,800.00
Sale Price
€3,800.00
Regular Price
€0.00
/
Black Round Farmhouse Candle Chandelier
Regular Price
€1,560.00
Sale Price
€1,560.00
Regular Price
€0.00
/
Meta Parallel Chandelier
Regular Price
€550.00
Sale Price
€550.00
Regular Price
€0.00
/
Glamorous Mira Crystal Chandelier Indoor
Regular Price
€790.00
Sale Price
€790.00
Regular Price
€0.00
/
Wave Pearl Exquisite Gold Chandelier
Regular Price
€159.00
Sale Price
€159.00
Regular Price
€0.00
/
Decorative Ring Crystal Island Chandelier
Regular Price
€142.00
Sale Price
€142.00
Regular Price
€0.00
/
Takumi Wood Pleated Pendant Light
Regular Price
€145.00
Sale Price
€145.00
Regular Price
€0.00
/
Minimalistic Vertical Brass Crystal Suspension
Regular Price
€199.00
Sale Price
€199.00
Regular Price
€0.00
/